لودسل با کیفیت و دقیـق دارای استـاندارد OIML جـهانی می باشـند كه این اسـتاندارد نمایانگر كیـفیت و دقت ساخت لودسل می باشد. لودسل ها در ابعاد و اندازه کوچک تر و مینیاتوری تولید شده اند تا در ترازوهای دیجیتال فروشگاهی به کاربرده شوند .به طور کلی لودسل در واقع یک سنسور است كه برای اندازه گیری وزن یا نیرو استفاده می شود و در انواع مختلف کششی، فشاری، خمشی و… ساخته می شود.

ساختمان داخلی لودسل باسکول :

لودسل از چند قسمت متشکل شده شامل یک هسته فلزی آلیاژ شده و تعدادی مقاومت کششی Strain gauge و نوعی چسب كه این مقاومت کششی ها را به هسته می چسباندکه بر اثر فشار و یا کشش تغییر شکل می دهند. اما بعد از اینکه نیرو برداشته شود به حالت اولیه خود برمی گردند . این میزان برگشت پذیری، مشخص کننده ی دقت و کیفیت لودسل است. هر لودسل دارای یک ظرفیت مشخص است که هر چقدر یک لودسل قدرت تفکیک بیشتری نسبت به ظرفیت کل را داشته باشد و دارای حد خطای مجموع کمتر و دقت بالاتری باشد، مطلوبتر به شمار می آید.

کلاس دقت لودسل ها :

مؤسسه ای در سوئیس به نام OIML وجود دارد که کلاس دقت لودسل ها را تعیین می کند ، که به ارزیابی قدرت تفکیک و خطای مجموع لودسل ، رفتارهای لودسل تحت رطوبت و درجه حرارت بر اساس یکسری استانداردهای خاص می پردازد و کلاس دقت لودسل را مشخص می کند. لودسلی كه دارای گواهینامه OIML می باشد به عنوان یک وسیله اندازه گیری استاندارد در سراسر جهان شناخته می شود .

تقسیم بندی لودسل ها براساس درجه حفاظت

یکی از مشخصه های لودسل ها درجه حفاظت آن ها می باشد که در قسمت مشخصات عمومی لودسل ارائه شده است . همانطور که می دانید این درجه بندی که توسط نظام بین المللی حفاظت تعریف شده است، میزان آب بندی وسایل الکتریکی را مشخص می کند . به چند مثال زیر توجه کنید .

  • IP 66 یعنی مقاوم در مقابل ریزش پر فشار آب
  • IP 67 یعنی مقاوم در مقابل نفوذ بهنگام غرق در آب
  • IP 68 یعنی مقاوم در آب تحت  فشار

انواع لودسل باسکول براساس شکل و کاربرد آن

براساس نوع تاسیسات برقی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، باید از لودسل مخصوص استفاده نمود تا بتوان بهترین عملکرد را نهایتا از سیستم مربوطه شاهد باشیم. پس لازم است که با انواع لودسل آشنا شویم.

1- لودسل تک پایه

این لودسل فقط یک پایه داشته و کاربرد آن ها در ترازوهای فروشگاه ها، ترازوهای مخصوص وزن کردن ماشین آلات بسته بندی و پرکن و همچنین توزین نقاله است.

2- لودسل های خشمی

این قبیل لودسل ها به صورت چندتایی مورد استفاده قرار گرفته و در باسکول کفه ای (باسکول کفه ای طرح صنعتی (تناژ پایین)) و سیستم های توزین به کار می رود.

3- لودسل خشمی دو طرفی

در توزین مخازن، توزین سیلو و توزین باسکول از این لودسل ها استفاده می کنند.

4- لودسل های کششی

در تجهیزات و وسایلی که اساس کار آن ها بر کشش است از لودسل های کششی استفاده می کنند که چند مورد از پرکاربردترین وسایل شامل جرثقیل، باسکول های آویز و… است.

5- لودسل های فشاری

لودسل فشاری به سه دسته تقسیم می شوند:

– لودسل فشاری بشکه ای

از این لودسل باسکول ها در تجهیزاتی که با وزن زیاد سر و کار دارند مثل باسکول، مخزن های بزرگ و… باید از لودسل فشاری بشکه ای استفاده شود.

– لودسل فشاری مینیاتوری

از این لودسل ها در مواردی مثل ترازوها که وزن کمتری را توزین میکنند استفاده می شود.

– لودسل فشاری تک منطقه ای

از این لودسل ها به صورت تکی استفاده می شود.

6- لودسل های S شکل

پرکاربردترین نوع لودسل ها، لودسل های S شکل هستند که در سیستم هایی که هم کششی و هم فشاری هستند از آن ها استفاده می شود.

7- لودسل باسکولی

در باسکول ها، مخزن های بزرگ و سیلو ها لودسل های باسکولی بسیار پرکاربرد هستند.

تست لودسل برای تعیین سلامت و کارایی قطعه

تست لودسل به کمک یک مولتی متر و در 3 مرحله انجام می گیرد:

1- مرحله اول: تعادل صفر

در ابتدا لودسل را از ترازو جدا کنید تا بدون بار شود بعد سیم های سیگنال را جدا کرده و ولتاژ بین سیم ها اندازه گیری می شود. مقدار ولتاژ خروجی باید در حد تعادل باشد که در دفترچه راهنما ذکر شده است.

2- مرحله دوم: مقاومت بین سیم ها

ابتدا لودسل را از نشانگر وزن دیجیتال جدا نموده و مقاومت بین سیم های تحریک اندازه گیری می شود. عدد خوانده شده با اهم متر با مقدار استاندارد مقایسه می شود تا میزان مقاومت لودسل اندازه گیری شود.

3- مرحله سوم: مقاومت نسبت به زمین

ممکن تا به این جای کار، هنوز هم لودسل به درستی کار نکند و لازم باشد بررسی کنید آیا این قطعه نشت جریان برق دارد یا خیر. این نشتی در اثر نفوذ آب به داخل لودسل ایجاد می شود. برای این که بدانید آیا لودسل دچار نشت جریان برق شده است، باید تست مقاومت در برابر زمین را انجام دهید که برای این منظور از ولتاژ پایین مگا اهم متر یا میکرو استفاده خواهد شد. ممکن است بتوانید مشکل نفوذ آب را حل کنید. برای این منظور دو راهکار را ارائه می کنیم:

– به مدت چند روز لودسل را در محل خشک و گرم قرار دهید.

– بعد از این، حتما عایق کاری لودسل را تست کرده و با استفاده از پوشش سیلیکون، محل ورودی کابل را مجددا ببندید. در این صورت مطمئن خواهید بود که بخار آب وارد لودسل نخواهد شد.

تا اینجا تا حدودی به سوال معرفی لودسل باسکول پرداختیم : شركت توزین سپاهان به عنوان شرکت پیشرو در عرصه صنعت توزین با بهره مندي از فضا ، امكانات و تسهيلات منحصر به فرد و نیرو های متخصص، بستر و زمينه مناسبي را در راستای ارتقاء سطح کیفی صنعت توزین مهيا ساخته است تا علاوه بر عرضه و نمايش توانمنديها در رقابت به حضور مستمر و موثر بین المللی ایران در عرصه صنعت توزین توسعه بخشد.جهت مشاهده محصولات باسکول 60 کلیک کنید.